Menu Zavřít

e-Mobilita Moderní doprava blízké budoucnosti

  • 3. 6. 2019
  • 4 minuty čtení

Elektrický pohon je v současnosti velmi diskutované téma, a to nejen v automobilovém světě, ale také ve všech oborech, kterých se dotýká. Je to již zmiňovaný automobilový průmysl, dále logistické společnosti, oblast energetiky, legislativy a v neposlední řadě také IT společnosti a jejich softwarové produkty, jež řeší e-Mobilitu.

Společnost D3Soft, s. r. o. je česká softwarová společnost působící přes 19 let na českém a slovenském trhu. Hlavním pilířem společnosti je profilace v energetickém průmyslu, ve kterém je s produktem FLEXI IT lídrem na českém trhu. Díky získaným zkušenostem nejen v oblasti energetiky, ale i v rámci aktivit v oblastech CRM systémů a vývoje IS, se společnost D3Soft, s. r. o. stala platným členem IT Cluster, což je sdružení zaměřené na obor informačních a telekomunikačních technologií. IT Cluster svou koncepcí sdružuje podnikatelské subjekty a vzdělávací instituce do jednoho celku s cílem vytvořit potenciál pro řešení inovačních projektů a dalších společných aktivit.

Ve společnosti D3Soft, s. r. o. aktivně podporujeme a sledujeme inovativní projekty, obzvláště pokud se jedná o oblast energetiky a podpory green technology. Aktuálním a silným tématem je nastupující éra elektromobilů v rámci e-Mobility, které mají nejen aktivní podporu ze stran předních automobilek, ale i politickou a ekonomickou podporu z hlediska ekologie, bezpečnosti a reálného využívání obnovitelných zdrojů.

Co si máme pod názvem e-Mobilita vlastně představit? Jednoduše jde o postupný přechod z konvenčních pohonů na dopravní prostředky s elektrickým pohonem pomocí palivových článků s primárním cílem omezit emise znečišťujících látek do životního prostředí. Mezi hlavní výhody elektromobilu patří především tichá jízda, efektivní využití motoru, excelentní jízdní vlastnosti, nízké náklady na provoz a energii, doprava bez lokální produkce emisí do ovzduší a nabíjení z pohodlí domova skrze domácí nabíjecí stanice. Navíc si svůj elektromobil či firemní flotilu můžeme dobít na cestách v síti veřejných rychlonabíjecích stanic, ale třeba i v obchodních centrech a supermarketech, u bank, úřadů, sportovních center či třeba moderních hotelů a restaurací.

E-Mobilitě jsou nakloněny a pro provoz připraveny automobilky i legislativa. Stejně tak dodavatelé energetických distribučních sítí již dokážou převést střídavý proud z elektrické sítě pro nabíjení akumulátoru vozidla na stejnosměrný proud. Napájení energií probíhá prostřednictvím zásuvek a nabíjecích kabelů, které mohou přenášet nejen energii, ale také data. Jako lídři na trhu v oblasti fakturačního softwaru pro utilitní dodavatele, distributory či obchodníky s energiemi jsme nově vyvinuli speciální modul pro e-Mobilitu, jehož základ je postavený na produktu FLEXI IT, který jsme modifikovali dle potřeb a zadání dodavatelů elektrických energií pro nabíjecí stanice e-Mobility.

Komunikace se provádí skrze standardizovaný komunikační protokol OCPP 1,5. Pomocí protokolu se autorizuje nabíjecí karta zákazníka, která je vázaná k zákaznickému účtu a po provedeném nabití se přenesou data do CDR (záznam o dobíjených datech), který obsahuje zákaznické číslo, nabíjecí čas, množství energie a identifikaci stanice. Dle zákaznické smlouvy může provozovatel provádět vyúčtování dle měsíčního paušálu, platby za připojení k dobíjecí stanici, platby za kWh nebo platby za minutu dobíjení. K jednomu zákaznickému účtu může být vystaveno více dobíjecích karet, které mohou na základě dodatku evidovat odlišné způsoby fakturace. Všemi oblíbené slevy a jakákoliv další zvýhodnění můžou být vázána na stanici anebo síť, na které se může sleva uplatnit.

Máme alternativu k současným dopravním systémům založeným na fosilních palivech. A co dál? To se ukáže v následujících měsících a letech. Zkrátka, e-Mobilita je moderní doprava blízké budoucnosti, která se bude týkat vás a vašich dětí především.

Podobné
články